نهضت حسینی

شروع موضوع توسط مکرمه ‏19/08/2012 در انجمن انچه در کربلا گذشت

1.  

مکرمه کاربر فعال کاربر انجمن

شغل :
    خانه دار
    ایا میدانید هدف اصلی نهضت حسینی چه بود؟

2.  

قلم کاربر ماندگار کاربر انجمن

اصلاح امت جدم...

در آن زمان، حکومت فاسد. منابر و ائمه جماعات فاسد. اکثر مردمان نیز گمراه شده بودند.
    و اصلاح این امت، فقط به حرکتی انقلابی صورت می گرفت.

پس برای حفظ دین و اسلام خروج نکردند؟ فقط برای اصلاح رفتار و بینش و فکر و ... امت پیامبر اکرم صلی الله علیه و اله بود که قیام کردند؟

3.  

ندا کاربر تازه وارد کاربر انجمن

خب هدف های زیادی داشته که یکی از اون ها این بوده که به مردم بگوید در عمل دیندار باشید نه در ظاهر,چیزی که متاسفانه جامعه فعلی ما با آن مواجه است که به لفط دیندارند اما به عمل رفتارهای غیر دینی دارند مثلا از عرفان برای مردم می گویند ولی در عمل گناهان کبیره انجام می دهند ،که این دوگانگی رفتار با اموزه های حسینی سازگاری ندارد نمی دانم شاید من اشتباه می کنم لطفا شما منو هدایت کنید.

4.  

talabejavan کاربر مجرب

به دلیل هدف متعالی که امام حسین (علیه‌السلام) در قیام خودشون داشتن؛ ما می‌بینیم که بعد از این همه مدت هنوز هم یاد این امام گرامی داشته میشه. اصلاح امت جدم محمد (صلی‌الله‌علیه‌و‌آله).
    این امام بزرگوار به دنبال شهادت و حتی حکومت اسلامی صرف نبود بلکه دنبال هدف بالاتر؛ یعنی برقراری حاکمیت اسلامی بودند.
    بین حکومت و حاکمیت اسلامی تفاوت است. حکومت اسلامی یکی از جلوه‌های حاکمیت اسلامی هست.
    هدف امام حسین (علیه‌السلام) هم از به راه انداختن این نهضت، حاکمیت اسلام بود.
    البته قیام سید‌الشهدا شروع کننده نهضت بود و امام زمان (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) این نهضت رو به پایان می‌رسونن و برای همینه که گفته میشه قیام حضرت مهدی (عجل‌الله‌تعالی‌فرجه) رو باید بخش پایانی نهضت حسینی به شمار بیاریم.

5.  

ندا کاربر تازه وارد کاربر انجمن

نکته مهمی مطرح کرده اید می خواهم کمی در این باره بیشتر توضیح دهید مگر چه تفاوتی بین حومت اسلامی و حاکمیت اسلامی وجود داردٰمگر حکومت اسلامی برای تحقق حاکمیت اسلامی نیست ٰخب اگر امام حسین(ع) موفق به تشکیل حکومت اسلامی می شد حاکمیت اسلامی هم تحقق پیدا میکرد.
    سوال بعد این که مگر تحقق حاکمیت اسلامی منحصر در مدل حکومت اسلامی است به عنوان مثال می توان با جمهوری غیر اسلامی یا حومت های دمکراتیک دیگر هم به شر ط این که مردم بخواهند و حاکمانی انتخاب کنند که در صدد تحقق حاکمیت اسلامی باشند آموزه های اسلامی را اجرا کرد.
    اصلا کمی در مورد معنای تحقق حاکمیت اسلامی توضیح دهید ممنون می شم.

6.  

عرفان کاربر تازه وارد کاربر انجمن

فلسفه نهضت حسینی را پدرشان امیر المؤمنین علیه السلام در اواخر عمر شریفشان خوب به تصویر کشیده اند:

واعلموا رحمکم الله ! أنکم فی زمان القائل فیه بالحق قلیل، واللسان عن الصدق کلیل واللازم للحق ذلیلو أهله معتکفون علی العصیان مصطلحون علی الادهان،
    فتاهم عارم، و شائبهم ءاثم، و عالمهم منافق، و قارئهم مماذق، لا یعظم صغیرهم کبیرهم و لا یعول غنیهم فقیرهم.

«‌ بدانید - خدا شما را رحمت کند- شما در زمانی قرار گرفته اید که گوینده حق در این زمان کم است و زبان از بیان گفتار راست، خسته و نارسا و ناگویاست. کسیکه ملازمت حق کند، ذلیل است.
    اهل این زمان روی به دنیا آورده و در آستان معصیت اعتکاف نموده اند و با تکاهل و سستی، سازش و آشتی کرده اند.

جوانان آنها بد اخلاق، و پیر آنها گنهکار، و عالم آنان منافق و قاری قرآن آنها اهل غش و آلودگی است. کوچکان به بزرگان وقعی ننهاده و آنان را محترم نمی شمارند
    و أغنیا و ثروتمندان امور فقرا را تکفل نمی نمایند ».
    (‌ نهج البلاغة، خطبه 231 ).

اویس و بـهار از این پست تشکر کرده اند.
  7.  

بـهار کاربر مجرب کاربر انجمن

شغل :
    لیعبدون
    یعنی اوضاع اون زمان، از زمان شهادت حضرت علی اعلیه السلام اینگونه بوده ؟
    و زمان امام حسین علیه السلام اوضاع اینقدر خراب شد که فقط قیام جوابگو بوده؟ ​

8.  

نسیم کاربر تازه وارد کاربر انجمن

جالبه که هر سال از اهداف امام حسین گفته می شه اما هنوز هم حرف های ناگفته زیاد هست و هنوز هم در این باره سوال وجود داره چه سری است ؟

9.  

اویس کاربر تازه وارد کاربر انجمن

فلسفه قیام و نهضت حضرت سید الشهدا در یک جمله خلاصه شده است که در زیارت جامعه کبیره وجود دارد:‌ « و بذل مهجته فیک لیستنقذ عبادک من الجهالة »
    یعنی امام حسین خون دلش را و جان و روحش را در راه خدا فانی کرد تا بندگان خدا را از جهالت و نادانی نجات دهد؛ اصلا فلسفه قیام و نهضت امام حسین علیه السلام جهل زدایی است، تمام جهالت ها و نادانیها، نماینده یزید است! تمام علمها، دانشها، بصیرت ها، روشن بودن ها و فهمیده بودن ها، نماینده امام حسین علیه السلام است.

ستایش, يار شيرين سخن و mojtaba110 از این پست تشکر کرده اند.
  10.  

ستایش کاربر فعال کاربر انجمن

آره چه بسیار هستند مدعیان دروغین عرفان! البته بعضیا هستن که به شیطان هم خط میدن! خلاصه مراتب داره دیگه! تشکیک بردار است!
    بذار یه جریانی براتون از آقای فاطمی نیا نقل کنم ببینید که:
    طلبه ای گرفتار یکی از مدعیان عرفان شده بود، به او گفته بود یه دستوری بهت میدم، اگه انجام بدی شبحی در مقابلت ظاهر میشه که باید از او اطاعت کنی! آن جوان طلبه میگفت:
    دستور رو انجام دادم و شبح ظاهر شد. غالبا مابین آسمان و زمین با فاصله دو سه متر از زمین ظاهر می شد!
    ابتدا چند دستور ساده داد، مثلا فلان کار رو بکن، فلان غذا را بخور؛ فرداش اومد گفت: امروز توی اتاقی که عیالت می نشیند، نباید بخوابی!
    قبول کردم چند شب گذشت تا اینکه نصف شبی اومد و مرا بیدار کرد و گفت: با صدای بلند اذان بگو؟
    گفتم الان نیمه شب است! گفت قرار شده که اطاعت کنی؟
    مشغول اذان شدم، کم کم همسایه ها بیدار شدند؛ چند تا پنجره باز شد و شروع کردند به اعتراض که چه خبر است؟ آلان چه وقت اذان گفتن است؟!
    شبح اومد در گوشم گفت:‌به فلانی بگو چرا دیشب زنت را زدی؟! به فلان همسایه بگو چرا داشتی فلان کار رو انجام می دادی؟
    همینطور چند تا از اسرار مردم را بیان می کرد و من هم می گفتم. آنها همه شرمنده شده، خیال کردند من از اولیای الهی هستم! کم کم در محل وجهه و شهرتی پیدا کردم
    با نظر خاصی به من نگاه می کردند و خوشم میومد.
    شبح بازم اومد و گفت: دیدی چقدر خوب شد! پیش مردم منزلت پیدا کردی هر چی میگم باید گوش کنی؟
    بلأخره ساختمان بلنی رو به من نشون داد و گفت:‌خودتو از بالای آن بنداز پایین! گفتم:‌این خود کشی و حرام است، بهش گفتم من دیگه ازت اطاعت نمیکنم!
    گفت:‌برو تو آدم بشو نیستی! سپس از چشمم غائب شد و دیگه او را ندیدم!

يار شيرين سخن از این پست تشکر کرده است.
  11.  

abc160561b1 کاربر جدید کاربر انجمن

12.  

abc160561b1 کاربر جدید کاربر انجمن