***بانک سوالات ارث ***

شروع موضوع توسط خاک راه یار ‏12/04/2013 در انجمن ارث، وصیت

  1.  

    خاک راه یار کاربر مسعتد کاربر انجمن

    تاریخ عضویت:
    ‏10/06/2012
    ارسال ها:
    299
    تشکر شده:
    652
    امتیاز:
    0



    ان شالله در این تاپیک قصد داریم سوالات پیرامون ارث را جمع اوری کنیم با ارزوی همکاری دوستان .
    با تشکر .




    دوستان لطف کنند فقط سوال روا مطرح کنند تا سوالات به بحث گذاشته بشه ودیگران جواب بدهند .

     
    منتظرمولا, صراط و مدیر انجمن احکام از این پست تشکر کرده اند.
    #1
  2.  

    خاک راه یار کاربر مسعتد کاربر انجمن

    تاریخ عضویت:
    ‏10/06/2012
    ارسال ها:
    299
    تشکر شده:
    652
    امتیاز:
    0
    اگر مسلمان و کافر با هم ورثه میت کافری باشند ،در این صورت نحوه تقسیم ارث به شکلی میباشد ؟

    ایادر این صورت کافر ارث می برد ؟
     
    مدیر انجمن احکام و منتظرمولا از این پست تشکر کرده اند.
    #2
  3.  

    صراط مدیر تالار کادر مدیریت مدیر تالار

    تاریخ عضویت:
    ‏11/01/2013
    ارسال ها:
    382
    تشکر شده:
    856
    امتیاز:
    93
    جنسیت:
    مرد
    اگر مسلمان و یا کافری بمیرد و دارای وارث کافر و مسلمان باشد و وارث کافر او بعد از مرگ او اسلام بیاورد چنانچه وارث مسلمان یکی باشد ارث اختصاص به او پیدا میکند و اسلام برای کسی که مسلمان شده نفعی ندارد .

    اگر کافر ((اصلی باشد یا مرتد فطری یا ملی ))بمیرد و دارای وارث مسلمان و کافر باشد ،وارث مسلمان از او ارث میبرد .
    تحریر الوسیله ج 4 صفحه 7
     
    مدیر انجمن احکام, خاک راه یار و منتظرمولا از این پست تشکر کرده اند.
    #3
  4.  

    منتظرمولا کاربر تازه وارد کاربر انجمن

    تاریخ عضویت:
    ‏18/04/2013
    ارسال ها:
    14
    تشکر شده:
    36
    امتیاز:
    0
    شغل :
    در معرض امتحانات الهی هستم
    محل سکونت:
    تبریز
    سلام و عرض ادب کارشناس محترم

    1. وصیت در ثلث اموال درست است .پدری همه فرزندانش را از ارث محروم میکند آیا این سخن درست است و ارزش حقوقی دارد؟
    2. کسی که وارث قانونی دارد ولی همه اموالش را قبل از مرگش به فردی غیر از وارثانش می بخشد. این وصیت صحت دارد؟
     
    مدیر انجمن احکام, خاک راه یار, حکیم و 2 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
    #4
  5.  

    حکیم مدیر تالار کادر مدیریت مدیر تالار

    تاریخ عضویت:
    ‏11/01/2013
    ارسال ها:
    706
    تشکر شده:
    1,375
    امتیاز:
    93

    پدر نمیتونه هیچکدام از وراث رو از ارث محروم کنه.چون حق ارث بردن از احکام شرعی محسوب میشه و کسی نمیتونه مانع اجرای احکام شرعی بشه مگر مجوزش باشه که اینجا نیست.این مطلب در قانون مدنی هم آورده شده.ماده 837.

    اینکه در آخر سوالتون نوشتین این وصیت صحت دارد پس این بخشش در قالب وصیت بوده.....
    هر کسی در زمان حيات خود ش ميتونه تمام دارائي خودش روبه اشخاص ديگر منتقل كنه (از طريق قراردادهاي صلح يا هبه و غيره ) بنحوي كه حتي يك ريال هم براي وراث باقي نمونه ولي بصورت وصيت ميتونه حداكثر تا يك سوم اموال خود را وصيت كنه
    يعني اگر مال و دارائي آون شخص سه ميليون تومن باشه ميتونه تا يك ميليون تومن رو وصيت كنه كه خرج مصارف خاصي بشه و مابقي يعني دو ميليون تومن ديگر متعلق به وراث هست.
    اگر چه نسبت به تمام دارائي خود ش يعني سه ميليون تومان وصيت كرده باشه.
    درقانون مدنی هم این موضوع اومده..قانون مدنی ماده843
     
    مدیر انجمن احکام, خاک راه یار, رئوف و 1 کاربر دیگر از این پست تشکر کرده اند.
    #5
  6.  

    خاک راه یار کاربر مسعتد کاربر انجمن

    تاریخ عضویت:
    ‏10/06/2012
    ارسال ها:
    299
    تشکر شده:
    652
    امتیاز:
    0
    اگر از طبقه اول یک وارث مانده باشد ،ایا از طبقه دوم کسی ارث میبرد ؟



    [​IMG]
     
    مدیر انجمن احکام و حکیم از این پست تشکر کرده اند.
    #6
  7.  

    حکیم مدیر تالار کادر مدیریت مدیر تالار

    تاریخ عضویت:
    ‏11/01/2013
    ارسال ها:
    706
    تشکر شده:
    1,375
    امتیاز:
    93


    [​IMG]
    ارث در طبقه اول به این افراد تعلق میگیرد:

    پدر و مادر و اولاد میت و با نبود اولاد ،اولاد اولاد(نوه)تا هر چه پایین رند(البته هر کداماز آنان که به میت نزدیکترند)ارث میبرند

    و تا یکنفر از این گروه باشد گروه دوم ارث نمیبرد.(مساله 2352 رساله آیت الله مکارم شیرازی)
     
    مدیر انجمن احکام از این پست تشکر کرده است.
    #7
  8.  

    خاک راه یار کاربر مسعتد کاربر انجمن

    تاریخ عضویت:
    ‏10/06/2012
    ارسال ها:
    299
    تشکر شده:
    652
    امتیاز:
    0
    ورثه نسبت به همسر میت که حامله است ،چه وظیفه ای دارند ؟
     
    مدیر انجمن احکام از این پست تشکر کرده است.
    #8
  9.  

    حکیم مدیر تالار کادر مدیریت مدیر تالار

    تاریخ عضویت:
    ‏11/01/2013
    ارسال ها:
    706
    تشکر شده:
    1,375
    امتیاز:
    93
    [​IMG]
    اولا:این همسر خودش یکی از وراث محسوب میشه.....و ورثه در هر طبقه که باشند همسر میت سهم الارث داره...(1)

    ثانیا:این همسر حامله است،و این حمل در صورتی که زنده متولد بشه ارث میبره(2)...و البته باید توجه داشت که وجود این حمل(جنین)شاید مانع ارث بردن بعضی وراث بشه به این صورت که:

    الف:اگه جنین با زنده متولد شدنش مانع ارث بردت تمام یا بعضی از ترکه بشه،ترکه رو نمیشه تا زمان متولد شدن جنین تقسیم کرد.(3)پس وراث باید صبر کنند تا دنیا بیاد.

    به عنوان مثال:اگر بازماندگان میت برادر و خواهر و همسر میت باشند که حامله است..این جنین با متولد شدنش مانع ارث بردن برادر و خواهر میشه چون برادر و خواهر در طبقه دوم ارث هستند و تا یک نفر از طبقه اول باشن به طبقه دوم ارث نمیرسه.

    ب:اگه جنین با متولد شدنش مانع ارث وراث نباشه و اونها بخوان ارث رو تقسیم کنند باید برا جنین سهمی که مساوی دو پسر هست از همون طبقه کنار بزارند و بقیه رو بین خودشون تقسیم کنند(4)

    البته امروزه که با پیشرفت علم و امکانات میتونند تعداد و جنس جنین رو تعیین کنند ولی باز هم این نحوه تقسیم (سهم دو پسر..)وجود داره و البته باید تصمیم در این زمینه رو محاکم قضایی بگیرند.(5)


    پس به صورت کلی وراث باید تا به دنیا اومدن جنین صبر کنند..و یا اگر بخواهند تقسیم کنند سهم دو پسر را کنار گذارند با توضیحی که داده شد.


    [​IMG]


    منبع:

    1)توضیح المسائل آیت الله بهجت(رحمة الله علیه)مسئله2246
    2)مسئله 2787 رساله مراجع(مکارم، صافی ،بهجت)
    3)ماده 878قانون مدنی،
    4)توضیح المسائل مراجع دیل بحث مسائل متفرقه ارث آیات عظام:بهجت ،صافی،مکارم،سیستانی...
    البته موارد ذکر شده اختلافاتی وجود دارد مثلا بعضا میفرمایند باید سهم سه پسر را کنار گذارند.
    5)ناصر کاتوزیان؛ مباحث ارث، صفحه 227
     
    مدیر انجمن احکام و ذوالفقار از این پست تشکر کرده اند.
    #9
  10.  

    ذوالفقار کاربر مسعتد کاربر انجمن

    تاریخ عضویت:
    ‏09/06/2012
    ارسال ها:
    359
    تشکر شده:
    619
    امتیاز:
    93
    شغل :
    در محضر استاد
    محل سکونت:
    ایران اسلامی
    اگر وارث خنثی باشد ارث او چگونه محاسبه میشود؟
     
    مدیر انجمن احکام و صراط از این پست تشکر کرده اند.
    #10
  11.  

    صراط مدیر تالار کادر مدیریت مدیر تالار

    تاریخ عضویت:
    ‏11/01/2013
    ارسال ها:
    382
    تشکر شده:
    856
    امتیاز:
    93
    جنسیت:
    مرد

    در رابطه با تقسیم ترکه، تعیین جنسیت اهمیت به سزایی دارد .در افراد متعارف که مشکلی وجود ندارد ولی در مورد افرادی با عنوان خنثی مشکلاتی را در پی دارد .
    خنثی بر دو قسم است :

    1: خنثای ظاهر ؛به کسی گفته می شود که علائم مرد بودن بر علائم زن بودن غلبه دارد و یا بالعکس یعنی علائم زن بودن بر علائم مرد بودن غلبه دارد .در چنین حالی اگر علائم مرد بودن غلبه داشت سهم الارث مرد و اگر علائم زن بودن غلبه داشت سهم الارث زن را می برد. (1)

    2: خنثای مشکل ؛ به کسی اطلاق می شود که هیچ یک از علائم زن و مرد بر دیگری غلبه نمی کند لذا در این صورت نمیتوان خنثای مشکل را در ردیف هیچ یک از زن و مرد قرار داد همانطوری که نمیتوان جنس ثالثی در نظر گرفت . در این صورت این شخص نصف سهم مردان و نصف سهم زنان را ارث میبرد
    .(2)


    [​IMG]

    نکته قابل توجه :
    به استناد ماده‌ی 939 ق.م این حکم در موردی جاریست که خنثی در زمره‌ی وارثانی باشد که ذکور ایشان دو برابر اناث، ارث می‌برند. لیکن اگر خنثی از جمله وارثانی باشد که ذکور ایشان سهمی برابر با اناث می‌برند، اجرای حکم ماده‌ی فوق کاری لغو و بیهوده خواهد بود.
    مساله قابل تامل در این مورد این است که در برخی موارد، خنثای مشکل ممکن است، برحسب مرد و یا زن بودن، سهم برخی از ورثه را تغییر دهد، لیکن قانون‌گذار با چشم‌پوشی از تعیین جنسیت این فرد این مشکل حقوقی را حل نشده رها کرده است. بعنوان مثال اگر متوفی، پدر و مادر و یک دختر و یک خنثی، بعنوان وارث داشته باشد، تمیز جنس خنثی می‌تواند در فرض دختر، موثر باشد. بدین توضیح که اگر خنثی را دختر فرض کنیم، فرض دو دختر متوفی، دو سوم کل ترکه خواهد بود. حال اینکه اگر خنثی را پسر در نظر بگیریم، دختر متوفی، فرضی نخواهد داشت بلکه به قرابت ارث می‌برد.(3)


    پی نوشت :
    1: تحریر الوسیله ص 71 و حقوق مدنی ،سیدحسن امامی ج13ص 294
    2تحریر الوسیله ص73
    3: دوره مقدماتی حقوق مدنی ،ناصر کاتوزیان ص 310


     
    مدیر انجمن احکام و حکیم از این پست تشکر کرده اند.
    #11
  12.  

    خاک راه یار کاربر مسعتد کاربر انجمن

    تاریخ عضویت:
    ‏10/06/2012
    ارسال ها:
    299
    تشکر شده:
    652
    امتیاز:
    0
    اگر چنانچه همسر(زن یا شوهر )در عده طلاق رجعی بمیرد ،ایا در این صورت از یکدیگر ارث می برند ؟


     
    صراط از این پست تشکر کرده است.
    #12
  13.  

    حکیم مدیر تالار کادر مدیریت مدیر تالار

    تاریخ عضویت:
    ‏11/01/2013
    ارسال ها:
    706
    تشکر شده:
    1,375
    امتیاز:
    93
    [​IMG]
    اگر زنی را به ترتیب احکامی که در طلاق رجعی گفته شد،طلاق بدهند و در بين عدّه بميرد, شوهر از او ارث مى برد.
    و نيز اگر شوهر دربين عدّهء زن بميرد, زن از او ارث مى برد
    ولى اگر بعد از گذشتن عدّه رجعى يا در عدّهء طلاق بائن يكى از آنان بميرد, ديگرى از او ارث نمى برد.


    ( توضیح المسائل مراجع ص 746مسئله 2777
    )
    در این مسئله اختلافی نیست.
     
    صراط از این پست تشکر کرده است.
    #13
  14.  

    bokepid کاربر تازه وارد کاربر انجمن

    تاریخ عضویت:
    ‏14/03/2018
    ارسال ها:
    16
    تشکر شده:
    0
    امتیاز:
    1
    جنسیت:
    زن